Jsou papírové tašky opravdu ekologické?

Vždycky jsem byla zastáncem papírových tašek a měla jsem pocit, že je naprosto jasné, že to je ta správná eko varianta pro odnesení nákupu. Ano, vím, existují i tašky látkové, ale ty si tak nějak vždycky zapomenu vrátit do kabelky a navíc – kdo mě zná, tak ví, jak „velké“ kabelky nosím :-).

Protože mě tohle téma zajímalo a zajímá , vydala jsem se na Vysokou školu chemicko-technologickou na přednášku Co je a co není ekologické. Pan profesor, mimochodem – velmi pěkně se na něj koukalo :-), pro nás měl na úvod právě dvě tašky – jednu igelitovou a jednu papírovou. A hodil do pléna dotaz, co si myslíme, že je ekologičtější. Drtivá většina se přiklonila k tašce papírové. Včetně mě, vždyť je to naprosto jasné!

On nám to odkýval a pak začal popisovat jednotlivé výrobní postupy a výhody a nevýhody obou variant.

Igelitka se většinou vyrábí z recyklovaných plastů. A dá se recyklovat znovu a znovu. Má větší nosnost. Když v ní něco vyteče, i tak donesete nákup domů. Můžete ji použít buď znovu, případně ji hodit do plastů anebo do ní vložit odpadky. Je lehká. V jednom malém balíčku jich může být třeba 100 nebo 1.000. Takže pokud se převáží od výrobce do skladu a ze skladu do obchodu, je zapotřebí méně nákladních aut či kamionů. To znamená menší zatížení životního prostředí výfukovými plyny a také nižší spotřebou paliv. I paliva jsou, v drtivé většině, z vyčerpatelných zdrojů. V některých obchodech byly k dispozici i igelitové tašky 100% biologicky odbouratelné.

Papírové tašky se, kupodivu :-), vyrábějí  z pevného papíru. Při jeho výrobě se přidává síranová celulóza a ta je velmi náročná na spotřebu energie a zatěžuje vody i ovzduší.  Dá se použít rovněž papír recyklovaný, u něj je zas potřeba počítat s tím, že papír je těžký, takže je náročnější na přepravu, stejně tak je potřeba připočítat svoz nákladními auty z kontejnerů na zpracování. Když se pak navíc takový recyklovaný papír rozkládá, přispívá k vytváření skládkových plynů a zatěžuje prosakující vodu.

Pokud ponesete těžší nákup z obchodu na delší vzdálenost, je pravděpodobnost, že to papírová taška nevydrží. A stoprocentně nevydrží, když v ní něco vyteče. Na co dalšího se pak dá doma využít? Máte nějaký nápad? Protože od té doby, co v Lidlu mají jen ty papírové, tak se nám doma hromadí. Ano, dáváme do ní papír, který pak odnášíme do příslušné modré popelnice, ale stále jich tu je hromada. A jen tak ji vyhodit se mi nechce, není úplně levná. A tady přesně taky přemýšlím nad tím smyslem. Zvlášť, když kupuju igelitové pytle do odpadkového koše, když jsem dřív využila igelitku z nákupu a využila ji tak znovu.

Papírové tašky jsou těžké a zabírají spoustu místa. Představte si,  o kolik víc kamionů musí jet, aby zásoby např. ve všech Lidlech byly dostatečné.

Neexistuje na to tedy jednoznačná odpověď, vše má své pro a proti. Hodně i záleží na tzv. ekologické stopě.

Také jsem kdysi zkoušela prát v mýdlových ořeších, protože jsem měla pocit, že udělám hodně pro ekologii. Jenže – za prvé jsem nebyla vůbec spokojená s (ne)vypraným prádlem a většinou jsem to musela vyprat znovu a za druhé jsem si uvědomila, z jaké obrovské dálky to muselo připutovat k nám. Takže opět zbytečné zatížení životního prostředí. I proto dávám přednost českým firmám. Nejen, že je pak cesta výrobku k zákazníkovi mnohem kratší a méně škodlivější, ale třeba i proto, že daně zůstávají „doma“ anebo že takové firmy podporují zaměstnanost. Ale to už je zas jiné téma. 🙂

Tímhle článkem si nijak nenárokuju jediný a správný názor, je to čistě moje subjektivní laické vnímání. A zajímá mě, jak to vidíte vy a co si o tom myslíte.

 

Click Here to Leave a Comment Below

Leave a Reply:

error

Zjednodušte život i vašim přátelům a dejte jim vědět, co jste objevili!

RSS
Follow by Email

Zjednodušte si život v roli matky s Bárou Skálovou

x